ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ & ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΑΑΕ ΜΕ

Ενημερωτική Εγκύκλιος & Οδηγίες της ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ για τις διαδικασίες Πιστοποίησης των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών από την ΕΘΑΑΕ με

Αγαπητοί/ές Συνάδελφοι,

Σας προωθώ ενημερωτική εγκύκλιο και αναλυτικές οδηγίες για τις διαδικασίες πιστοποίησης των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του Ιδρύματος μας με βάση το νέο νόμο 4957/2022. Στο εν λόγω έγγραφο εκτός από την ανάλυση του τι προβλέπει ο νέος νόμος, παρουσιάζονται αναλυτικά και οι διαδικασίες τις οποίες θα εφαρμόσουμε, ώστε να καταστεί εφικτή η συνεργασία της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ με τα Τμήματα και τις Ομάδες Εργασίες των ΠΜΣ, για την σύνταξη και υποβολή των φακέλων πιστοποίησης των ΠΜΣ του ΕΚΠΑ στην ΕΘΑΑΕ.

Μαζί με την εγκύκλιο επισυνάπτονται παραρτήματα  σε μορφή αρχείων με επεξεργάσιμη  μορφή (word), τα οποία θα σας διευκολύνουν στην σύνταξη των εκθέσεων και τη συμπλήρωση των τεκμηρίων του φακέλου πιστοποίησης των ΠΜΣ.

Ενημερωτική Εγκύκλιος για την Πιστοποίηση των ΠΜΣ

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ:

Α. ΕΝΤΥΠΟ - ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΤΗΣΙΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΜΣ

Β. ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Γ. ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΘΑΑΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΜΣ

Δ. ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΤΗΣΙΑΣ ΣΤΟΧΟΘΕΣΙΑΣ ΠΜΣ

Ε. ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (Απόφαση Διάσκεψης Υπουργών Παιδείας ΕΧΑΕ, Γερεβάν 2015)

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Καθ. Δημήτριος Καραδήμας