ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΦΙΛ ΣΤΟ WEB OF SCIENCE

Οδηγίες για την δημιουργία προφίλ στο Web of Science

Αγαπητοί συνάδελφοι

Ύστερα από αίτημα αρκετών συναδέλφων και για την διευκόλυνση της κοινής μας προσπάθειας, ετοιμάσαμε ένα κείμενο αναλυτικών οδηγιών, για την δημιουργία προσωπικού προφίλ στη βάση Web of Science.

Η αύξηση του αριθμού των προφίλ των ΔΕΠ και ερευνητών του ΕΚΠΑ σe βιβλιομετρικές βάσεις όπως του Web of Science, συμβάλλει σημαντικά αφενός στην αναγνωρισιμότητα του ερευνητικού έργου του Ιδρύματος και αφετέρου στην βελτίωση της θέσης του ιδρύματος στις παγκόσμιες κατατάξεις.

Στον κάτωθι υπερσύνδεσμο θα βρείτε αναλυτικές οδηγίες για τη δημιουργία λογαριασμών – προφίλ στο Web of Science. Τονίζουμε ότι η δημιουργία προφίλ στο WebofScience γίνεται μέσα από την ειδική εφαρμογή publons.

Οδηγίες για τη δημιουργία Προφίλ στο Web of Science μέσα από την εφαρμογή Publons

Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ενίσχυση της παρουσίας μας στο WebofScience, διότι τα δεδομένα και οι επιμέρους πίνακες – λίστες ερευνητικού έργου που συντάσσει, αξιοποιούνται από σημαντικές διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων (Rankings). Ειδικότερα οι διεθνείς κατατάξεις που αξιοποιούν τα δεδομένα του Web of Science και επηρεάζονται θετικά από την αύξηση των προφίλ των ερευνητών ενός ιδρύματος σε αυτές είναι οι εξής: 1) ARWU - Σαγκάη, 2) USNews - BestGlobalUniversityRankings, 3) Center for World University Rankings – CWUR και 4) Performance Ranking of Scientific Papers for World Universities –NTU

Σχετικά με τους επιμέρους πίνακες –λίστες έργου που το Web of Science συντάσσει και παρακολουθεί, ουσιαστικά αποτελούν επιμέρους λίστες κατάταξης της σημαντικότητας του ερευνητικού έργου είτε ανάλογα με τον επιστημονικό τομέα (π.χ Social Sciences Citation Index (SSCI)) ή το είδος του ερευνητικού τεκμηρίου (π.χ Book Citation Index (BKCI).

Οι επιμέρους αυτοί πίνακες είναι οι κάτωθι έξι:

1. Social Sciences Citation Index (SSCI),
  2. Arts & Humanities Citation Index (AHCI),
  3. Science Citation Index Expanded (SCIE),
  4. Emerging Sources Citation Index (ESCI),
  5. Book Citation Index (BKCI), Conference Proceedings
  6. Citation Index (CPCI) του Web of Science

Περισσότερες πληροφορίες γι αυτούς τους επιμέρους πίνακες του Web of Science μπορείτε να αντλήσετε από τον κάτωθι υπερσύνδεσμο:

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ