ΥΨΗΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σημαντικές διακρίσεις του κλάδου των Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds) για το 2023. Πιο συγκεκριμένα, συνολικά ο κλάδος των Ανθρωπιστικών Σπουδών ανέβηκε στην 218η θέση, καταγράφοντας, όπως θα δείτε, μια εξαιρετικά σημαντική άνοδο την τελευταία εξαετία (163 θέσεις). Επιπροσθέτως, το επιστημονικό πεδίο «Κλασσικές Σπουδές και Αρχαία Ιστορία» βρίσκεται στις θέσεις 51-90 και το αντίστοιχο της «Αρχαιολογίας» στις θέσεις 101-150.

Εκτός από το κείμενο, σας προωθώ και τα επίσημα «certificates» που συνηθίζουν να στέλνουν τα στελέχη της QS. Μπορείτε (αν το επιθυμείτε) να τα χρησιμοποιήσετε ανάλογα. (π.χ. αυτό που αφορά το “Arts & Humanities” μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλα τα Τμήματα της Φιλοσοφικής, ως υλικό σε αξιολογήσεις και πιστοποιήσεις, αλλά και να αναρτηθεί στις ιστοσελίδες των Τμημάτων. Τα άλλα δύο «certificates» μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα Τμήματα που θεραπεύουν τα αντίστοιχα επιστημονικά αντικείμενα).

EKPA -ARTS & HUMANITIES QS 2023

33-National and Kapodistrian University of Athens (Classics & Ancient History)

33-National and Kapodistrian University of Athens (Arts & Humanities)

33-National and Kapodistrian University of Athens (Archaeology)

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Καθ. Δημήτρης Καραδήμας