Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ «TOP UNIVERSITIES BY TOP GOOGLE SCHOLAR CITATIONS»

Παγκόσμια διάκριση για  το ΕΚΠΑ με βάση τα αποτελέσματα της κατάταξης «TopUniversitiesbyTopGoogleScholarCitations»

Στις 28 Ιανουαρίου 2023 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάταξης «TopUniversitiesbyTopGoogleScholarCitations» της Webometrics.  Η συγκεκριμένη κατάταξη, η οποία  δημοσιεύεται δύο φορές το χρόνο (Ιανουάριο και Ιούλιο), συντάσσεται με βάση τον αριθμό ετεροαναφορών (citations) του ερευνητικού έργου των καθηγητών και ερευνητών των Ιδρυμάτων. Ο εντοπισμός  των ετεροαναφορών γίνεται μέσω της πλέον δημοφιλούς μηχανής αναζήτησης ακαδημαϊκής βιβλιογραφίας, του Google Scholar. Τα στοιχεία των ετεροαναφορών συλλέχθηκαν το χρονικό διάστημα 1-23 Ιανουαρίου 2023.

Με βάση τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν από την Κατάταξη το ΕΚΠΑ βρίσκεται στην 176η θέση  παγκοσμίως καιστην 53η θέση στην Ευρώπη.Ο συγκεκριμένος  πίνακας κατάταξης, ο οποίος δημοσιεύθηκε για 15η φορά, περιλαμβάνει 4331 Πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων και 19 Ελληνικά. (δείτε Πίνακα 1). Εκτός από την υψηλή αυτή θέση σε παγκόσμια επίπεδο, το ΕΚΠΑ βρίσκεται  και στην πρώτη θέση μεταξύ των ελληνικών ιδρυμάτων, με 2.069.126 ετεροαναφορές (citations). Η επίδοση αυτή δίνει στο ΕΚΠΑ  την 1η θέση τόσο μεταξύ των βαλκανικών Πανεπιστημίων και μία θέση στο top 10 των Πανεπιστημίων της Μεσογείου.

Την «πεντάδα» των καλύτερων Ελληνικών Πανεπιστημίων συμπληρώνουν το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στην θέση 258 με 1.503.654 ετεροαναφορές, το Πανεπιστήμιο Πατρών στη θέση 357 με 1.061.522 ετεροαναφορές, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο  στη θέση 382  με 977.258 ετεροαναφορές, και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στη θέση 453  με 763.875 ετεροαναφορές.

Πίνακας 1:ΚατάταξηΕλληνικώνΠανεπιστημίωνστοTopUniversitiesbyGoogleScholarCitationsτηςWebometrics

Στην πρώτη θέση της κατάταξης βρίσκεται το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ στην 2η , 3η και 4η θέση τα επίσης αμερικάνικα Πανεπιστήμια Στάνφορντ, ΜΙΤ  και Μπέρκλει  ενώ στην 5η θέση βρίσκεται το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης της Μεγάλης Βρετανίας.

Θα πρέπει να αναφερθεί ότι η μεθοδολογία της εν λόγω κατάταξης άλλαξε από φέτος. Πιο συγκεκριμένα από την κατάταξη του Ιανουαρίου του 2023, η βαθμολογία του κάθε Πανεπιστημίου θα υπολογίζεται από το άθροισμα των ετεροαναφορών των πρώτων 310 προφίλ Καθηγητών και Ερευνητών του (από 210 που ήταν μέχρι πέρυσι)  μείον τις ετεροαναφορές των 30 πρώτων προφίλ (αντί για των πρώτων είκοσι που ίσχυε μέχρι το 2022 .

Σύμφωνα με την τρέχουσα ανακοίνωση , αλλά και τα αποτελέσματα των τελευταίων τριών ετών το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών για 3η φορά σπάει το φράγμα των top 200 Πανεπιστημίων σε μία παγκόσμια κατάταξη, ύστερα από την 186η θέση στον πίνακα κατάταξης «Performance Ranking of Scientific Papers for World Universities», και την 182η θέση τον Ιανουάριο του 2021 στην κατάταξη της Webometrics.

Το συγκεκριμένο γεγονός αποδεικνύει για άλλη μια φορά το σημαντικό ερευνητικό έργο που επιτελείται στο Ίδρυμα μας το οποίο χαίρει διεθνούς αναγνώρισης και αναφοράς, αποτελώντας παράλληλα την βάση εξαιρετικών συνεργασιών με Πανεπιστήμια και ερευνητικές ομάδες άλλων χωρών. Επιπροσθέτως επιβεβαιώνει την στρατηγική του Ιδρύματος μας, για την προώθηση της ακαδημαϊκής παρουσίας στο διαδίκτυο, μέσα από την υποστήριξη των πρωτοβουλιών ανοικτής πρόσβασης (Open Access). Κύριος  στόχος της εν λόγω στρατηγικής είναι η μεταφορά σε μεγάλη κλίμακα της επιστημονικής γνώσης που παράγεται από το Πανεπιστήμιο μας, σε ολόκληρη την κοινωνία.