Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας

GOOGLE SCHOLAR

Αγαπητοί κ.κ.

Όπως ήδη θα γνωρίζετε στο πλαίσιο των ενεργειών διασφάλισης ποιότητας και βελτίωσης της εξωστρέφειας και της διεθνούς εικόνας του Πανεπιστημίου μας,  η Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας συνεργάζεται με τους σημαντικότερους οργανισμούς που συντάσσουν διεθνείς πίνακες κατάταξης των Πανεπιστημίων. Η επικοινωνία αυτή έχει ως βασικό σκοπό την βελτίωση της θέσης του ιδρύματος μας μέσα από την παροχή πληροφοριών για μια σειρά μεταβλητών μεταξύ των οποίων το ερευνητικό έργο  που συντελείται στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Στο πλαίσιο αυτό έχουμε ξεκινήσει  διαδικασίες ενημέρωσης και υποστήριξης των μελών ΔΕΠ και των ερευνητών του ΕΚΠΑ, για την δημιουργία των προσωπικών τους προφίλ στην υπηρεσία “Google Scholar”. Η συγκεκριμένη ενέργεια είναι ιδιαίτερα σημαντική αν ληφθεί υπόψη ότι ο πίνακας κατάταξης του WEBOMETRICSδίνει πληροφορίες για περισσότερα από 12.000 πανεπιστήμια σύμφωνα με την παρουσία τους στο διαδίκτυο (μια αξιολόγηση των ακαδημαϊκών αντικειμένων και την παρουσία των πανεπιστήμιων στο διαδίκτυο). Βασίζεται σε έναν σύνθετο δείκτη που περιλαμβάνει τον όγκο του περιεχομένου του Web και την επίδραση των δημοσιεύσεων στο διαδίκτυο, σύμφωνα με τον αριθμό των εξωτερικών συνδέσμων που λαμβάνουν.

Η δημιουργία profile στο GoogleScholar είναι μια απλή διαδικασία η οποία δεν ξεπερνά τα 5 λεπτά (εφόσον έχετε λογαριασμό στην Google). Αντλεί στοιχεία για τις δημοσιεύσεις σας από το διαδίκτυο με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος του ερευνητικού σας έργου να περαστεί αυτόματα χωρίς να χρειαστεί να τα περάσετε εσείς ένα προς ένα.

Τις οδηγίες για τη δημιουργία του Google Scholar Profile μπορείτε να τις κατεβάσετε πατώντας Οδηγίες για Google scholar.

Είμαστε στη διάθεση σας για διευκρινήσεις και υποστήριξη στη δημιουργία του δικού σας προφίλ, καθώς και σε οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσετε.