Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας

ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ (ΟΜΕΑ) ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Σύμφωνα με το νομοθετικό πλαίσιο που αφορά στις διαδικασίες διασφάλισης ποιότητας των προγραμμάτων προπτυχιακών σπουδών των Τμημάτων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, απαιτείται η ενεργός συμμετοχή εκπροσώπων των φοιτητών στις Ομάδες Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ) των Τμημάτων. Πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με τον νόμο 3374/2005, άρθρο 5, παρ.2 «…στην ΟΜΕΑ συμμετέχει ένας εκπρόσωπος των φοιτητών, που υποδεικνύει ο αρμόδιος φορέας εκπροσώπησης τους…»

Όπως φαίνεται, όμως, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι σύλλογοι φοιτητών αρνούνται να στείλουν εκπροσώπους στις ΟΜΕΑ των Τμημάτων, ενώ εκφράζουν κατά πλειοψηφία την αντίθεση τους στις διαδικασίες αξιολόγησης και πιστοποίησης. Αποτέλεσμα αυτής της διαμορφωθείσας κατάστασης είναι η μη εκπροσώπηση των φοιτητών σε σημαντικά ζητήματα που αφορούν την βελτίωση της ποιότητας των σπουδών, και επιπροσθέτως η αρνητική επισήμανση επιτροπών εξωτερικής αξιολόγησης των ΠΠΣ του ΕΚΠΑ περί μη συμμετοχής των φοιτητών στις διαδικασίες αναθεώρησης και επανασχεδιασμού των προγραμμάτων σπουδών.

Για να αντιμετωπιστεί αυτό το ζήτημα προτείνεται στα Τμήματα η εξής διαδικασία:

1ον) Αποστέλλεται στις αρχές του νέου ακαδημαϊκού έτους επιστολή – πρόσκληση  στο ΔΣ του Συλλόγου των Φοιτητών για τον ορισμό εκπροσώπου στην ΟΜΕΑ του Τμήματος. Εντός δύο εβδομάδων ο σύλλογος των φοιτητών θα πρέπει να απαντήσει.

2ον) Σε περίπτωση άρνησης, μη ύπαρξης ή μη ανταπόκρισης του συλλόγου των Φοιτητών να ορίσουν εκπρόσωπο στις ΟΜΕΑ, οι διοικήσεις των Τμημάτων ορίζουν εκπρόσωπο των φοιτητών, ο οποίος πληροί μίας εκ των κάτωθι προϋποθέσεων:

• Έχει συμμετάσχει στις διαδικασίες πιστοποίησης του ΠΠΣ ως μέλος της ομάδας προπτυχιακών φοιτητών που συναντήθηκαν με την επιτροπή εξωτερικής αξιολόγησης και πιστοποίησης του ΠΠΣ (για Τμήματα που έχουν πιστοποιηθεί).
  • Επιλέγεται εν ενεργεία μεταπτυχιακός φοιτητής σε συνεργασία με τον σύλλογο μεταπτυχιακών φοιτητών (αν υπάρχει), με απαραίτητη προϋπόθεση να έχει παρακολουθήσει το υπό αξιολόγηση προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, έχοντας λάβει πτυχίο από το Τμήμα.
  • Επιλέγεται ενεργός προπτυχιακός φοιτητής μέσα από ανοικτή και διαφανή διαδικασία: Το Τμήμα μπορεί να αναρτήσει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τους προπτυχιακούς φοιτητές για την συμμετοχή στην ΟΜΕΑ, και εφόσον οι συμμετοχές είναι αρκετές ή παραπάνω από μία, θα επιλέξει είτε με διαδικασία συνέντευξης, είτε μέσω κλήρωσης, τους εκπροσώπους των φοιτητών.

3ον) Το κάθε Τμήμα, ενημερώνει μέσω της ΟΜΕΑ, την ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ, για την διαδικασία επιλογής προπτυχιακών φοιτητών που θα συμμετέχουν στην Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης του κάθε Τμήματος.

Ο Πρόεδρος της ΜΟΔΙΠ/ ΕΚΠΑ

Δημήτρης Καραδήμας