ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΚΠΑ

Προγραμματισμός και Υλοποίηση Ετήσιας Εσωτερικής Αξιολόγησης Προγραμμάτων Σπουδών ΕΚΠΑ

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Από τις 9/9/2024 έως τις 30/11/2024 θα πραγματοποιηθεί από τη ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τις ΟΜΕΑ των Τμημάτων, η διαδικασία της Ετήσιας Εσωτερικής Αξιολόγησης όλων των Προγραμμάτων Σπουδών του Ιδρύματος η οποία αφορά το ακαδ. Έτος 2023-2024.

Η ΟΜΕΑ κάθε Τμήματος θα συναντηθεί με ένα στέλεχος της ΜΟ.ΔΙ.Π. ΕΚΠΑ. Κατά την συνάντηση η οποία μπορεί να πραγματοποιηθεί είτε επιτόπια είτεμέσω τηλεσυνάντησης, θα συζητηθούν με την ΟΜΕΑ του κάθε Τμήματος μεταξύ των άλλων:

• Ο βαθμός επίτευξης των στόχων ποιότητας που είχαν τεθεί από το Τμήμα στην αρχή του ακαδ. Έτους 2023-2024.
  • Η εφαρμογή των βελτιωτικών ενεργειών που είχαν αποφασιστεί το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος .
  • Τα δυνατά σημεία του Προγράμματος Σπουδών και τα σημεία που χρήζουν βελτίωσης βάση των Ευρημάτων της Αξιολόγησης.
  • Οι διαδικασίες επικαιροποίησης του Προγράμματος Σπουδών ώστε να εξασφαλίζεται ο σύγχρονος χαρακτήρας του και η αξιοποίηση συστάσεων από τους εξωτερικούς Αξιολογητές.
  • Ο βαθμός συμμετοχής των φοιτητών/φοιτητριών στις διαδικασίες εσωτερικής αξιολόγησης μέσω ηλεκτρονικών ερωτηματολογίων.
  • Οι προτεινόμενες προληπτικές, διορθωτικές και βελτιωτικές ενέργειες, το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης τους και οι εμπλεκόμενοι σε αυτό.
  • Η επάρκεια των ανθρώπινων και υλικών πόρων του Προγράμματος Σπουδών.
  • Η αξιολόγηση των δεδομένων ΟΠΕΣΠ πενταετίας και η διατύπωση προτάσεων βελτίωσης.
  • Η διατύπωση γνώμης εκ μέρους των εξωτερικών ενδιαφερομένων μερών σχετικά με τα προσόντα των αποφοίτων και την ποιότητα του Προγράμματος Σπουδών.

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας εσωτερικής αξιολόγησης η ΟΜΕΑ του Τμήματος σε συνεργασία και με την καθοδήγηση του αρμόδιου στελέχους της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ θα συντάξει:

(α) Τον Πίνακα Ευρημάτων και τον Κατάλογο ενεργειών βελτίωσης για το Πρόγραμμα Σπουδών για το οποίο πραγματοποιείται η διαδικασία Εσωτερικής Αξιολόγησης

(β) Την Έκθεση Εσωτερικής Αποτίμησης – Αξιολόγησης για το ακαδ. Έτος 2023-2024.

(γ) Την Έκθεση Αξιολόγησης της Επάρκειας των ανθρώπινων και υλικών πόρων του Προγράμματος Σπουδών

Στη συνέχεια το αρμόδιο στέλεχος της ΜΟ.ΔΙ.Π υποβάλλει για έγκριση στην Επιτροπή Διασφάλισης Ποιότητας τα ανωτέρω έγγραφα. Η απόφαση έγκρισης μαζί με την τελική Έκθεση Εσωτερικής Αποτίμησης - Αξιολόγησης του Προγράμματος Σπουδών διαβιβάζεται στην ακαδημαϊκή μονάδα, λαμβάνει την έγκριση της Γενικής Συνέλευσης και αναρτάται στην ιστοσελίδα του Τμήματος. Με ευθύνη της ΟΜΕΑ τα αποτελέσματα της Εσωτερικής Αξιολόγησης και η αντίστοιχη Έκθεση κοινοποιούνται σε όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη (Φοιτητές/Φοιτήτριες, ΔΕΠ, Διοικητικό Προσωπικό, εξωτερικά ενδιαφερόμενα μέρη).

Τις επόμενες ημέρες θα σας αποσταλεί ενημέρωση από την ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ για ενδεικτικές ημερομηνίες που προτείνουμε για την διεξαγωγή της διαδικασίας εσωτερικής αξιολόγησης και την πραγματοποίηση της επιτόπιας επίσκεψης του στελέχους της ΜΟ.ΔΙ.Π για το Πρόγραμμα Σπουδών σας.

Επιπροσθέτως την 17η Σεπτεμβρίου στις 10.30 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με τα στελέχη της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ ώστε να δοθούν διευκρινήσεις επί της διαδικασίας εσωτερικής αξιολόγησης (θα λάβετε ξεχωριστή ενημέρωση από την Γραμματεία της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ).

Προτεραιότητα στην διαδικασία εσωτερικής αξιολόγησης έχουν τα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών τα οποία υποβάλλουν φάκελο πιστοποίησης στην ΕΘΑΑΕ μέχρι τις 31/10/2024.

Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία και αναμένουμε τις ενέργειες σας.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

(υπογραφή)*

Σοφία Παπαϊωάννου

Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας

Πρόεδρος ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ

*Η υπογραφή έχει τεθεί στο πρωτότυπο που παραμένει στο αρχείο του φορέα.